Zgodnie zobowiązującym w Polsce od 1994 roku, prawem (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. Dz. U. 2006r.Nr 90 poz. 631 z późniejszymi zmianami), każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do wnoszenia opłat za publiczne odtwarzanie muzyki i obrazu w miejscu związanym zdziałalnością jaką prowadzi. Dotyczy to zarówno hoteli, lokali gastronomicznych, sklepów, czy zakładów usługowych np. fryzjerskich, kosmetycznych.
Do pobierania opłat licencyjnych uprawnione są organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi m.in. ZAiKS (ZwiązekAutorów i Kompozytorów Scenicznych), STOART (Związek Artystów Wykonawców), SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych), SPAV (Związek Producentów Audio i Video).
Stawki opłat za korzystanie z utworówpobierane przez ZAiKS są uzależnione od wielkości lokalu i miasta w którym lokal się znajduje (http://www.zaiks.org.pl). Oprócz wpłat na rzecz ZAiKS z tytułu korzystania z praw autorskich, inne organizacje pobierają opłaty za korzystanie z praw pokrewnych np. wykonawców utworów (STOART, SAWP). Może zatem nastąpić konieczność podpisania umowy licencyjnej z więcej niż jedną organizacją zbiorowego zarządzania.
Ustawa o prawie autorskim zawiera art. 24ust. 2, w myśl którego publiczne odtwarzanie utworów w miejscu pracy jest dozwolone. Warunkiem jednak jest to, żeodtwarzanie muzyki nie może bezpośrednio wiązać się z osiąganiem korzyści majątkowych za korzystanie z utworów. Jednak, jeżeli organizacja zbiorowego zarządzania upomni się o podpisanie licencji, to wtedy przedsiębiorca będzie musiał udowodnić przed sądem, że odtwarzanie utworów nie przekłada się na zyski i większą liczbę klientów.
Wielu właścicieli firm, chcąc uniknąć opłat na rzecz ZAiKS i innych organizacji zbiorowego zarządzania, korzysta z płyt zawierających utwory muzyczne zwolnione z opłat licencyjnych.
Niesprecyzowane jasno przepisy dotyczące praw autorskich w zakresie publicznego odtwarzania muzyki, prowadzi do wielu nieporozumień, sporów i procesów sądowych.
Tym, którzy zapomnieli przypominamy. Korzystajcie ze strony indywidualnie. Treści ze strony nie wprowadzamy dalej do sieci internetu ani na inne pola eksploatacji bez zgody ich właścicieli. Publikacje, zdjęcia, rysunki mają swoich właścicieli, którzy je zrobili, narysowali, napisali i zastrzegli sobie do nich prawa. W razie czego piszcie - pomożemy jeśli coś Was zainteresuje.
Wydawnictwo SUZI Zuzanna Sumirska | ul. Brzozowa 45 Magdalenka, 05-506 Lesznowola, Polska
Copyright © 2019 ABC Fryzjera. Wszelkie prawa zastrzeżone.