Na początku kwietnia br. 2022, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 6 im. Stanisława Wyspiańskiego (ZSP nr 6) w Tomaszowie Mazowieckim, zaprezentowano show – uroczysty pokaz stylizacji fryzjerskich, zatytułowany „Fryzury minionych czasów”. Był on podsumowaniem projektu, stworzonego przez nauczycielkę fryzjerstwa w ZSP nr 6, panią Justynę Piątek. Realizacja tego dużego przedsięwzięcia trwała trzy lata i odbywała się w toku zajęć pozalekcyjnych, z uczniami klas technikum usług fryzjerskich. Głównym zadaniem tego projektu, było poszerzenie wśród uczniów wiedzy na temat historii rzemiosła fryzjerskiego, mody minionych czasów oraz sztuki fryzjerskiej. Na kwietniowym finale swoją obecnością zaszczycili, m. in. Beata Stańczyk – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej i Naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim, Zuzanna Sumirska – autorka i redaktorka podręczników dla adeptów klas fryzjerskich, Zofia Otwinowska – mistrz fryzjerstwa, pochodząca z Sieradza, Kamila Mosiężnik – dyrektor ZSP nr 6 oraz Kinga Remisz – Szewczyk wicedyrektor ZSP nr 6.
Uroczystość rozpoczęła Karolina Zalewska, uczennica Liceum Sztuk Plastycznych w ZSP nr 6, piosenką pt.: „Walizka”. Tytułowa walizka, jest nie tylko nieodłącznym atrybutem podróży, ale też symbolem wędrówki, którą człowiek odbywa zarówno w przestrzeni, jak i w czasie.
Prowadzące pokaz, uczennice Julia Kącka i Wiktoria Lambert zabrały wszystkich obecnych na pokazie w podróż, zaczynając od czasów prehistorycznych, a kończąc na latach 90. XX wieku.
Dla uwiarygodnienia przekazu, każda z uczestniczących modelek ubrana została w strój, charakterystyczny dla prezentowanego przedziału czasowego. Pokaz dopełniała odpowiednio dobrana muzyka oraz slajdy, poszerzające wiedzę o trendach i stylach, obowiązujących w danej epoce czy stylu.Zebranej publiczności bardzo podobały się prezentowane przez młodzież inscenizacje, dobrane do poszczególnych okresów, piękne stroje, a przede wszystkim misternie wykonane fryzury.
Na początek powędrujmy do starożytnego Egiptu. Cywilizacja egipska to bardzo długi okres w dziejach ludzkości. Dla starożytnych Egipcjan bardzo ważny był wygląd. Szczególną uwagę zwracano właśnie na dobry stan włosów. Dzięki wykopaliskom wiadomo, iż Egipcjanie już w 4 tysiącleciu p.n.e. ścinali swoje włosy, czesali je wykonanymi z drewna lub kości grzebieniami i upinali. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety ze względów higienicznych golili często głowy oraz nosili długie, sięgające do ramion peruki.
Kolejną z cywilizacji starożytnego świata, która wpłynęła na rozwój sztuki fryzjerskiej była starożytna Grecja. W Grecji ogromną wagę przywiązywano do harmonii i proporcji, co znalazło swoje odzwierciedlenie również w stylu fryzur, które musiały stanowić harmonijną całość z ubiorem i sylwetką.
I ostatnia z cywilizacji starożytnych czasów – czyli starożytny Rzym. Rzymianie dążyli do tego, aby fryzura wyglądała jak najbardziej naturalnie. Typowy był podział włosów, który wyznaczał symetryczny przedziałek na środku głowy. Kobiece włosy spinano z tyłu w węzeł, w warkocz lub podobnie - jak w Grecji - formowano z nich fale i loki.
A teraz czas na pierwszą epokę nowożytną, a mianowicie ŚREDNIOWIECZE. W tym okresie młode dziewczęta nosiły zatem fryzury bardzo skromne, czyli długie, proste, opadające na ramiona włosy z symetrycznym przedziałkiem. Czasem używały skromnych przepasek lub zaplatały je w warkocz z tyłu głowy, zawiązując delikatnie wstążką. Kobiety starsze, zwłaszcza mężatki, zgodnie z nakazem kościoła, zakrywały włosy welonami, woalami, czepkami wykonanymi niejednokrotnie z drogich ozdobnych materiałów. Z odkrytą głową ukazać się mogły jedynie małżonkom.
Spośród wszystkich stylizacji fryzjerskich okresu nowożytnego na uwagę zasługują XVII-wieczne uczesania BAROKU oraz pochodzące z pierwszej połowy XVIII wieku fryzury w stylu ROKOKO. W okresie rokoko na początku XVIII wieku preferowano fryzury dość skromne, włosy układano w drobne loczki i fale, które upinano z tyłu głowy w mały kok, obficie je pudrowano i wplatano kwiaty lub kamienie szlachetne. Z upływem czasu fryzury stawały się coraz wyższe, bardziej fantazyjne i coraz bardziej skomplikowane.
U schyłku stylu rokoko, najmodniejszym uczesaniem był tzw. puf – ogromnych rozmiarów konstrukcja z włosów naturalnych i dopinanych, często także i w formie nakładanej na głowę peruki.
I kolejny styl - EMPIRE, co znaczy dosłownie CESARSTWO. Powstał za czasów panowania cesarza Napoleona Zalicza się on, do mody neoklasycystycznej i pojawił się w czasach, kiedy w Europie na nowo zrodziła się fascynacja antykiem i stylem greckim oraz rzymskim. Włosy spinano na czubku głowy w prosty kok, a całą twarz okalały delikatne loki. Taka forma dopełniała całości, upodabniając kobiety do greckich rzeźb.
Z Paryża przenieśmy się teraz do innej europejskiej stolicy, mianowicie do Wiednia. Tam, po upadku cesarstwa Napoleona w I połowie XIX wieku narodził się nowy styl, który określano mianem „mieszczański” lub po prostu BIEDERMEIER. Najbardziej charakterystyczną fryzurą tego okresu były fantazyjne koki, precyzyjnie ułożone i upięte symetrycznie za uszami, uzupełniane różnymi treskami i dopinkami. Na szczycie głowy tworzono misterne konstrukcje ozdabiane klejnotami, kwiatami, wstęgami, tył natomiast czesany był płasko.
I dotarliśmy wreszcie do WSPÓŁCZESNOŚCI. Wiek XX przyniósł wyraźną rewolucję w wizerunku kobiet. Porzuciły one krępujące sylwetkę gorsety, skróciły sukienki, obcięły włosy, kreując się na tak zwaną chłopczycę.
Lata dwudzieste, lata trzydzieste, wrócą piosenką, sukni szelestem….” śpiewała, grająca główną rolę w filmie pod tym samym tytułem, Grażyna Szapołowska. Słowa tego utworu okazały się bardzo prorocze, bowiem fryzury z lat międzywojennych, rzeczywiście trafiły do klasyki fryzjerskich stylizacji i urzekły wiele kobiet, także w kolejnych epokach, głownie w latach 50. minionego wieku.
CDN
Największe szaleństwo w sztuce fryzjerskiej miały lata 80. Końcówka XX wieku zaskakiwała dziwnymi uczesaniami. Królowała trwała ondulacja oraz asymetryczne fryzury.
I tak oto dotarliśmy do kresu wędrówki przed minione dzieje. Na zakończenie publikacji, jeszcze kilka słów o fryzurach charakterystycznych dla wybranych subkultur:
Na początek HIPPISI, to subkultura powstała w drugiej połowie lat 60. w Stanach Zjednoczonych. Nosili kolorowe stroje oraz długie, zadbane włosy, koniecznie z przepaską wokół głowy i różnymi ozdobami.
A teraz subkultura PUNK’ów. Stworzyli ją młodzi ludzie. Należący do subkultury punk, za wszelką cenę chcąc się wyróżnić się z tłumu, noszą fantazyjne fryzury, np. irokezy, skórzane kurtki, ciężkie buty oraz tatuaże i kolczyki.
Na koniec GOCI. To subkultura powstała na przełomie lat 70. i 80. XX w. Gotów cechuje indywidualizm i zdystansowanie do świata. Swoją odmienność akcentują czarnymi strojami i czarno-białym makijażem.
Jako podsumowanie spotkania została wyświetlona prezentacja z przebiegu realizacji projektu.
W pokazie wystąpili uczniowie ZSP nr 6: Jakub Kret, Amelia Gramiak, Klaudia Jaworska, Karolina Zalewska, Monika Abramczyk, Zofia Sobierska, Kinga Mazurek, Zuzanna Urbaszek, Zuzanna Astrakowicz, Joanna Krzyżańska, Oliwia Dworak, Oliwia Książczak, Amelia Stańczyk, Dominika Gąsiorek, Patrycja Celigowska.
Fryzury na główkach treningowych oraz na modelach wykonali uczniowie, technikum usług fryzjerskich: Klaudia Łaska, Karina Owczarek, Julia Cieślak, Małgorzata Szurmańska, Martyna Sepkowska, Julia Niemiec, Julia Papierzewska, Jakub Stańczyk, Ada Waszczyk, Karina Nowak, Oliwia Książczak, Kamil Adamiec,Wiktoria Polus i Klaudia Drużdż.
Na okoliczność pokazu uczennice Liceum Sztuk Plastycznych: Małgorzata Mazurkiewicz, Amelia Półtorak, Dominika Gąsiorek, Sylwia Góźdź, Oliwia Kubacka wykonały przepiękne szkice fryzur z minionych czasów, prezentowane podczas pokazu. Poniżej prace uczniów:
Nad przebiegiem uroczystości czuwała pomysłodawczyni przedsięwzięcia - Justyna Piątek. Ponadto w przygotowaniu show pomagali także inni nauczyciele „Wyspiańskiego”, a mianowicie: Anna Porczyk, Katarzyna Jaworska, Justyna Jura, Adam Tataradziński, Magdalena Czarnecka, pani Anna Maria Jurewicz, Jarosław Szewczyk, Agnieszka Ciupa, Włodzimierz Białkowski i Ewa Kalbarczyk.
Oprawę fotograficzną pokazu zapewnili uczniowie ZSP nr 6: Ewelina Olszewska, Kacper Groń.
Oglądając pokaz, trzeba pogratulować inwencji oraz zapału do przygotowania, tak wielkiego przedsięwzięcia. Widać, że popularny tomaszowski „Wyspiański” sztuką stoi.
Justyna Piątek
CDN - wkrótce zdjęcia studyjne
Tym, którzy zapomnieli przypominamy. Korzystajcie ze strony indywidualnie. Treści ze strony nie wprowadzamy dalej do sieci internetu ani na inne pola eksploatacji bez zgody ich właścicieli. Publikacje, zdjęcia, rysunki mają swoich właścicieli, którzy je zrobili, narysowali, napisali i zastrzegli sobie do nich prawa. W razie czego piszcie - pomożemy jeśli coś Was zainteresuje.
Wydawnictwo SUZI Zuzanna Sumirska | ul. Brzozowa 45 Magdalenka, 05-506 Lesznowola, Polska
Copyright © 2019 ABC Fryzjera. Wszelkie prawa zastrzeżone.